Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła że od 25 styczeń do 23 luty 2024 r. rusza kolejny nabór na „Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej w obszarze B wspierającym inwestycje dotyczące mikroinstalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego”. W ramach dotacji można zamontować mikroinstalacji fotowoltaiczną o mocy do 50kW wraz z magazynem energii elektrycznej. Kwota pomocy, o którą można się ubiegać to 200 tyś. zł w formie refundacji 65% kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez beneficjenta. Podstawą uzyskania dotacji jest wykonanie projektu przez osobę posiadające uprawienia w zakresie OZE. Zapraszamy do kontaktu. Posiadamy doświadczenie i wielu zadowolonych klientów którzy skorzystali w 2023 roku w/w programu dzięki współpracy z naszą firmą.
Dotacja do fotowoltaiki dla rolników – kto może się ubiegać?
Dotację może otrzymać rolnik będący osobą fizyczną lub prawną bądź jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Dofinansowanie dedykowane jest również wspólnikom spółki cywilnej, którzy prowadzą działalność rolniczą w ramach spółki cywilnej. W przypadku wspólników konieczne jest spełnienie kilku warunków, m.in. posiadanie numeru EP i odbycie szkolenia z zakresu efektywności energetycznej gospodarstwa.
Dotacja dla rolników do fotowoltaiki – jak się ubiegać?
Wnioski o dotację dla rolników do fotowoltaiki można składać wyłącznie elektronicznie, korzystając z systemu teleinformatycznego Agencji, poprzez PUE ARiMR. Do wniosku trzeba dołączyć wymagane dokumenty, które zostały określone w formularzu. Przed wypełnieniem wniosku należy dokładnie zapoznać się z instrukcją.
Co ważne, jeśli wniosek nie będzie złożony przez PUE, to ARiMR go nie rozpatrzy i powiadomi o tym fakcie wnioskodawcę w tej samej formie, w jakiej dokument został złożony.
Dotacja do fotowoltaiki dla rolników – o czym trzeba pamiętać?
Podczas ubiegania się o dotację dla rolników do fotowoltaiki należy pamiętać, iż:
- Moc urządzeń fotowoltaicznych musi być dostosowana do rzeczywistego zużycia energii w gospodarstwie. Projekty PV nie mogą przewidywać instalacji o większej mocy niż wynika to z zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa.
- Projekt instalacji PV powinien obejmować m.in. plan zabudowy gospodarstwa, sporządzony na kopii mapy zasadniczej lub ewidencyjnej. Plan nie może być przedstawiony na zrzutach ekranu z Google Maps czy Geoportalu. Na mapie należy zaznaczyć lokalizację instalacji PV i magazynów energii elektrycznej.
- Podczas oceny formalnej złożonego wniosku otrzymuje się wyłącznie jedno wezwanie do uzupełnienia brakujących formalności.
- Data złożenia wniosku o dotację do fotowoltaiki dla rolników to dzień, w którym ARiMR wystawi potwierdzenie jego złożenia.
- Kolejność przyznawania pomocy zależy od liczby punktów zdobytych na podstawie określonych kryteriów wyboru.
Dotacja dla rolników do fotowoltaiki – co musi zawierać wniosek?
We wniosku o dotację do fotowoltaiki dla rolników musi znaleźć się m.in. informacja o:
- celu interwencji;
- zakresie interwencji;
- planowanym terminie zakończenia operacji;
- wysokości wnioskowanej kwoty pomocy;
- kwocie zaliczki i ilości transz i rachunku (jeśli rolnik ubiega się o zaliczkę).
We wniosku należy wskazać także dane identyfikacyjne i zestawienie rzeczowo-finansowe operacji. W razie problemu z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji zapraszamy do kontaktu. Pomogliśmy wielu osobom, co potwierdza naszą skuteczność.
Wniosek o dotację do fotowoltaiki dla rolników – ile trzeba czekać na rozpatrzenie?
ARiMR rozpatruje wnioski o dotację dla rolników do fotowoltaiki w ciągu maksymalnie 5 miesięcy od zakończenia naboru wniosków. Jeśli dokument nie zostanie rozpatrzony w tym terminie, wnioskodawca zostanie o tym poinformowany. ARiMR podaje przyczynę opóźnienia i wyznacza nowy termin na zakończenie sprawy.