Na mocy poprawki tzw. pakietu prosumenckiego, przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki – rozliczać w korzystnym systemie opustów. Nadwyżki będą mogli „magazynować” w sieci elektroenergetycznej operatorów energetycznych, a następnie je odbierać, by zaspokoić swoje potrzeby energetyczne.
Dzięki temu korzystanie z instalacji fotowoltaicznej staje się jeszcze bardziej opłacalne i korzystne. Jak zostać prosumentem jako firma, dlaczego warto oraz na co należy zwrócić uwagę? Odpowiadamy!
Przedsiębiorcy jako prosumenci – kto może nimi zostać?
Jeszcze przed lipcem 2019 roku firmy nie mogły być prosumentami fotowoltaiki. W świetle znowelizowanych przepisów jest to jednak jak najbardziej możliwe – pod pewnymi warunkami.
Przede wszystkim należy pamiętać, że produkcja prądu nie może stanowić głównego obszaru działalności. W związku z tak brzmiącymi przepisami prosumentem energii odnawialnej może być nie tylko przedsiębiorstwo, ale również takie jednostki, jak wspólnoty mieszkaniowe, fundacje i stowarzyszenia, uczelnie, nadleśnictwa, kościoły oraz inne. Produkcja musi być jednak prowadzona na potrzeby działalności.
Dodatkowym warunkiem, który należy spełnić, aby móc stać się prosumentem fotowoltaiki, jest zadbanie o to, by moc źródła energii nie przekraczała 50 kilowatów – z kolei napięcie w sieci powinno być nie większe niż 110 kilowoltów.
Warto przy tym wiedzieć, że firmy jako prosumenci nie muszą posiadać zezwolenia na budowę instalacji ani innych specjalnych koncesji. Nie ponoszą również żadnych dodatkowych kosztów, jednak powinny podpisać umowę kompleksową na dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej – jest to warunkiem korzystania z systemu opustów.
Firmy jako prosumenci a system opustów – co warto wiedzieć?
Osoby zastanawiające się, jak zostać prosumentem, mają jedynie kilka wymogów do spełnienia, by móc cieszyć się korzyściami płynącymi z systemu opustów. Polega on na tym, że w przypadku, gdy instalacja wyprodukuje nadwyżkę energii, będzie ona przechowywana przez 12 miesięcy z możliwością jej wykorzystania w momencie, w którym fotowoltaika będzie pracowała z niższą wydajnością.
Rozliczenie prosumenta energii odnawialnej odbywa się co roku. Należy mieć na uwadze, że część nadwyżki oddawana jest sprzedawcy energii. Zależy to od mocy instalacji – jeśli wynosi do 10 kilowatów, na rzecz sprzedawcy oddajemy 20% nadwyżki, natomiast w przypadku większej mocy ilość ta wzrasta do 30%.
Mimo to produkcja energii prosumenckiej pozwala na uzyskanie niezależności od dostawców prądu. Jednocześnie wiąże się także z możliwością obniżenia rachunków nawet do 90%!
Na jakie jeszcze korzyści może liczyć prosument energii odnawialnej?
Bycie prosumentem fotowoltaiki jest opłacalne nie tylko ze względu na system opustów, ale również inne kwestie, które pozwalają na znaczne oszczędności. Przede wszystkim firmy mogą odliczyć podatek VAT na system, skorzystać z jednorazowej amortyzacji, a także uniknąć w pewnym stopniu opłaty mocowej. Każdy prosument energii odnawialnej jest ponadto zwolniony z opłat dotyczących akcyzy oraz podatku dochodowego od opustów i wytworzonej energii.
Warto również mieć świadomość, że w lipcu 2024 roku wprowadzono status prosumenta wirtualnego, który nie wymaga posiadania własnej instalacji, a jedynie wykupienia udziałów w mocy farmy słonecznej – niezależnie od tego, gdzie jest umiejscowiona.